Milletlerin her alanda, milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü olması ve medeni milletler seviyesine erişmesi ancak  öğretmenlerin özverili bir şekilde çalışmalarına bağlıdır.Bu kutsal mesleği  diğer mesleklerden ayıran en önemli özellik, malzemesi ve meyvesinin insan olmasıdır. Öğretmen ömür boyu öğrenen ve öğreten insan olmak gibi bir ayrıcalığa sahiptir.Ruhen ve bedenen sağlıklı nesillerin yetişmesi adına öğretmenlerimize çok iş düşmektedir.

DARICA EĞİTİMDE ÖNEMLİ MESAFE KATETTİ
 Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli bir mesafe kateden Darıca, bölgemizin en önemli eğitim merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Devletimizin yaptığı yatırımların yanı sıra özel eğitim kuruluşlarının yaptığı eğitim yuvaları da ilçemiz adına önemli bir kazanım olmuştur.
Bizlerde Darıca Belediyesi olarak her zaman eğitimin ve öğretmenlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.Toplumumuzda  her yönüyle sağlıklı bireyler yetiştirmek için birlikte çalışma kararlılığı sergilemeli ve birlikte hareket etmeliyiz. Bu çerçevede yerel yönetim vizyonumuz; eğitim kalitesinin yükseltilmesi adına gerekli tüm şartların yerine getirilmesi zorunluluğudur.   Bu duygu ve düşüncelerle güçlü ve modern bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen ülkemize en büyük hizmeti veren, gençlerimizi emanet ettiğimiz, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, eğitim yolunda şehit düşen tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.