Ege Sigorta, bir zamanlar Egebank’ın sahibi Hüseyin Bayraktar tarafından kurulmuş bir sigorta şirketidir. Daha sonra Hüseyin Bayraktar Egebank’ı Süleyman Demirel’in yeğeni Murat Demirel’e sattı. Dolayısıyla Ege Sigorta da Egebank ile birlikte Murat Demirel’e satılmış oldu.

1999 yılının sonlarında Egebank’a TMSF el koymasıyla birlikte Ege Sigorta da TMSF’ye geçmiş oldu. TMSF daha sonra Ege Sigortayı bugünkü sahibine sattı.

Alan kişi Ege Sigorta’nın adını değiştirerek Euro Sigorta yaptı.

Ancak Eureko Sigorta tarafından açılan dava sonucu, davayı kaybettiği için eski ismi olan Ege Sigorta ismine geri döndü.

Sonuç olarak Ege Sigorta, Euro Sigortanın satılmadan önceki adıydı.

Yani şirket eski adına geri dönmüş oldu.

Ege Sigorta’nın 2015’in Haziran sonu itibariyle 1 milyona yakın poliçesi bulunuyor. Maalesef son yıllarda şirket, ciddi zarar ediyor.

2014 sonunda 246.4 milyon, bu yılın ilk yarısı itibariyle de 198.7 milyon liralık prim üretimi gerçekleştiren şirketin, toplam sigorta pazarındaki payı ise yüzde 1’in biraz üzerinde.

Mart 2015 tarihli bilançosuna göre Ege Sigorta’nın toplam 104 milyon liraya yakın zararı bulunuyor.

PEKİ SİGORTALILAR NE YAPACAK?

Şimdi gelelim bundan sonraki süreçe; Öncelikle şunu belirteyim; şirketin, başta trafik olmak üzere zorunlu koltuk, zorunlu taşımacılık dahil tüm zorunlu sigortalardaki sorumluluğunu Güvence Hesabı üstlendi.

Daha açık bir anlatımla, Ege Sigorta’dan poliçesi olan sigortalıların, trafik kazalarından kaynaklı hem maddi hem de vefat ve sakatlığı içeren bedeni hasarlar Güvence Hesabı tarafından ödenecek.

Yine Ege Sigorta’dan zorunlu deprem sigortası yaptıranların olası bir depremde oluşacak hasarlarını ise Doğal Afet Sigortaları Kurumu karşılayacak.

Kasko, konut ve ferdi kaza sigortası olan sigortalılar da endişe etmesin, çünkü şirkete el konduğundan, yönetim de Hazine’ye geçtiğinden hasar durumunda Ege Sigorta’ya başvurabilecekler ve hasarlarını alabilecekler.

Her sigorta şirketi, prim üretiminin belli oranı kadarı tutarı teminat olarak Hazine’ye bloke etme zorunda.

Edindiğim bilgilere göre de Ege Sigorta’nın 100 milyon liraya yakın bloke edilmiş teminatı bulunuyor ve bu rakamın hasarları karşılamaya yeterli olacağı söyleniyor.

Ayrıca sektöre zarar veren bu durum karışında hazine müsteşarlığı niye bu kadar beklemiştir.

Zamanında satışa çıkarılmaması ya da bu duruma gelene kadar neden beklenmiş bunlarda düşündüren sorular.

Şuan; müşteri trafik sigortaları iptal iadeleri ödemeleri beklemekte, acente komisyonları beklemekte, hasar ödemeleri beklemekte, servisler ege sigorta poliçeleri ile işlem yapmamaktadır.

Sonuç; Vatandaş yine mağdur!