y.m.k @ msn.com

Uzun zamandır hayranlıkla takip ettiğim bu canlılar hakkında bir şeyler yazmasam olmaz idi. Basın danışmanlığını yaptığım Kısa adı KİMEDER olan Kocaeli İnşaatçılar Müteahhitler ve Emlakçılar Derneğinin aylık bültenini hazırlarken karşılaştığım bu canlılar çok ilginç gelmişti.

Hayranlıkla araştırmaya başladık ve o canlıların hayatını kendimizce biraz yorumlayarak sizlerede tanıtmak istedik.

İşte hikayemiz başlıyor...

Kahramanımızdan başlı başına, özel bir proje hazırlanması isteniyor.

Yüksekliği 7 m.’yi bulan gösterişli, devasal bir binanın projesiydi bu. Bu projede aynı anda bir milyon kişinin yaşayabileceği sağlıklı bir ortam isteniyor. Öyle bir proje olmalı ki bu devasal binanın içerinde tarım yapılabilecek alanlara da yer verilmeli.

İstekler bunlarla sınırlı da değil. 

Abartılı istekler gibi de görünse hepsi gerçekleşmeliydi.

Klima, havalandırma sistemleri olacak ama tüm bu sistemlerin elektriksiz çalışması şartıyla.

Çalışacak olan personel imkansız gözükse de işçilerin tamamının “engelli personel” olması gerekiyordu.

Bu kadar ile bitmiyor bu engelli personelin “görme engelli” olması şartıydı.

Kahramanımızdan inanılmaz bir şey isteniyordu.

Projenin gerçekleştirilmesi imkansızdı.  Maalesef yeryüzünde bu projeyi yapabilecek kimse yoktu.

Ama...

Bir karınca kadar olan bu canlılar  yüksekliği 7 m.’yi bulan yuvalar yapabiliyorlar.

Onlar hakkında kitaplar yazılan ve tezler verilen bu canlıların evlerimizin istenmeyen haşerelerinden biri olduklarından bahsederek sözlerimi bitiriyorum ve işte kısaca onlar kimdir?

 

Termitler : Her yuvanın içinde sayıları bir milyonu aşan bir termit kolonisi yaşar. Yuva koloninin yaşaması için gerekli tüm konfora sahiptir. Yuva, yukarı doğru açılan kanallar aracılığıyla devamlı olarak havalandırılır.Alt kısımda koloninin gıda ihtiyacını karşılamak için mantar yetiştirilir. Burada tarım yapılabilmesi için ısı 30 derecede, karbondioksit oranı %2,7 de sabitlenmiştir. Ayrıca bir soğutma ve nemlendirme tertibatına sahip olan yuvada; bir kraliçe odası, larvaların bakım odaları, besin depoları ile tüm mekanları birbirine bağlayan koridorlar ve güvenlik kapıları da bulunur.Üstelik bu yuvanın inşaatında çalışan tüm işçi termitler kördür.