aytultigli @ 41havadis.com

Aile…

Mutluluk, hüzün, acı, keder, sevinç…

Beraber yaşayıp beraber sevinip, beraber ağlayacağımız yegâne olgular.

Kısacası aile olmak birçok aşamayı kapsar.

İki kişinin tanışması, kaynaşması, birleşme kararı, söz, nişan, nikâh... derken, çiftlerin oluşturacağı evlilik aslında rastgele bir olay değil, yukarıda bahsettiğim gibi bir çok aşamaları içeren toplumsal bir süreçtir.

Evlilik hayat arkadaşlığı olarak da tanımlanır.

İlk kıvılcım ise; çiftlerin hayatlarını her yönüyle paylaşmaya karar vermesiyle başlar.

 

İşte bu kararın doğru bir karar olması çiftlerin birbirini oldukça iyi tanımalarına bağlıdır. Evlilik öncesi arkadaşlık mümkün olan ölçüler içinde özgür olmalıdır.

Altını çizmek gerekirse; bu dönem bir arayış dönemidir. Bireyler kafalarındaki ideal eş tipini şekillendirme yolunda ilk ciddi adımları atarlar.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise; her evlilik öncesi arkadaşlığın evlenme ile sonuçlanmayacağını düşünüp ona göre hareket etmesi, nitekim hayal kırıklıklarını engelleyecektir.

Bu süreçte birkaç tavsiyeyi göz önünde bulundurulması oldukça önemli.

Arkadaşlığınız içten ve samimi olmalı, baskı altında ya da birilerinin yönlendirdiği bir ortamda olmamalı, herhangi bir şeyin kararını almada aceleci davranmamalı, akıl-duygusallık dengesi korunmalıdır.

Her şeyden önce kendinizi tanıyarak başlayın. İlişki ya da evlilikten ne beklediğinizi sorgulamalı, kendinizle, en çok ortak yönü olan kişileri ayırt etmeli, ilişki süresince birbirinize ölçülü ve saygılı davranmalısınız…

 

Aytül Tığlı / Aile Danışmanı

 

Aytül Tığlı, Aile Danışmanı, gebze aile danışmanı, kocaeli aile danışmanı, çayırova aile danışmanı, evlilik danışmanı gebze,