Hemen hemen herkes günlük hayatında spor yapıyordur. Oysa spor yapmanın da belli kuralları vardır.

-Spora başlamadan en az 1 buçuk saat önce yemek yeme faslı kesilmeli, çünkü egzersiz sırasında midenin dolu olmaması gerekiyor. Zamanım yok karnımda aç diyorsanız eğer elma, muz gibi proteinli ya da yulaflı müsli yiyebilirsiniz.

-Spor salonuna uygun kıyafetler ve doğru ayakkabı giyilmeli. Asla makyajla spor yapmayın. Spor esnasında vücut ısısının artmasıyla yüzünüzdeki makyaj terle birleşerek akar ve cildinize zarar verir.

-Spor öncesi ısının. Isınma hareketleriyle başlayın. Koşu bandında geçireceğiniz 10 dakika ve ardından birkaç aktif esneme hareketleri sizin için hayati önem taşıdığını unutmayın. Yapmamanız durumunda sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır.

-Gittiğiniz spor salonunda profesyonel bir hocadan mutlaka yardım alın. Yağ, kas, kemik ölçümünü yaptırın. Bu önemli bilgiyi es geçmeyin (Yağ oranı, vücut su miktarı, kaslılık oranı) ancak bu testlerle tanıyabilirsiniz vücudunuzu.

-Set aralarında 2 dakikadan fazla ara vermemeye çalışın.

-Müzikle beraber spor yapmak hem keyifli hale getirecek hem de ruhunuzu dinlendirecektir.

-Spor sonrası mutlaka meyve tüketin, proteinli içecekler bulundurun yanınızda. Ton balıklı sandviç de çok iyi alternatif olabilir.

-Antrenman sonrası doğrudan duş almak yerine birkaç pasif esneme hareketleri yapın. Bu yapacağınız hareketler bir sonraki gün sizi kas ağrılarından kurtaracaktır.

-3 ana öğün, 3 ara öğün yemek yeme kuralını asla atlamayın. Egzersiz sırasında su içmeyi ihmal etmeyin aksi taktirde kas krampları yaşayabilirsiniz ayrıca spor esnasında sıvı kaybı yaşanıyor.

-Günlük kalori ihtiyacına göre beslenmeyi unutmayın.

-Kaslarında dinlenmeye ihtiyacı var. Haftada 7 gün yerine 3 gün spora gitmek ya da yapmak devamlılığınız ve sağlığınız açısından çok iyi. Bu süreyi 5 günde tamamlamak istiyorsanız dışarıda bisiklete binebilir, koşu veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Ne demiş Mustafa Kemal ATATÜRK ben sporcunun zeki,çevik ve ahlaklısını severim.