Yapay zeka araştırmacıları internet bağlantılı robotların yarattığı güvenlik riskleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Son uyarı, İngiliz basınına konuşan bir siber güvenlik uzmanından geldi.

ROBOTU ELE GEÇİREBİLİRLER

Deakin Üniversitesi'nden Nicholas Patterson, Star Online'a yaptığı değerlendirmede bilgisayar korsanlarının bir robot ya da robotik cihazı ele geçirerek bağlantıları, kol ve bacakları, bazı durumlarda cihaza eklenmiş olan kesici aletleri kontrol edebileceklerini belirtti.

BİLGİSAYARI ELE GEÇİRMEKTEN DAHA KOLAY

Patterson, seks oyuncakları da dahil günümüz robotlarını hacklemenin bir bilgisayarı ele geçirmekten çok daha kolay olduğunu söyleyerek tehlikeye dikkat çekti. Bu tür robotların ağır ve güçlü olduklarını belirten Patterson, "Korsan hacklediği robot üzerinde tam kontrole sahip olur ve istediği talimatı verebilir. Fiziksel eylemleri gerçekleştirmek, zarar vermek için kesinlikle kullanılabilirler" dedi.

VİBRATÖRÜN KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRDİLER

Araştırmacılar bilgisayar korsanları tarafından uzaktan kontrol edilebilecek Bluetooth özellikli cinsel ilişki oyuncaklarında güvenlik açıkları keşfetmişlerdi

Kaynak: Sputnik