İşin garibi ise hasta yakınları saatler boyu annelerinin ameliyattan çıkmasını bekledi ve akşamüzeri annelerinin ameliyata alınmadığını öğrenerek şok yaşadı

7 YILDIR KANSERLE MÜCADELE
Hilmiye Keresteci, 70 yaşında… 7 yıldır kanser tedavisi görüyor. 15 gün kadar önce kalın bağırsağındaki yırtılma nedeniyle KOÜ Tıp Fakültesi’nin acil servisinden hastaneye giriş yapan Keresteci, 15 gün boyunca serviste tedavi gördü. Ve Hilmiye Hanım’a, 17 Kasım Perşembe yani dün saat 07.00 için ameliyat tarihi verildi.
9 ÜNİTE KAN ALINDI AMA…
Aileden 7 ünite kan istendi, aile 9 ünite kan buldu. Ailenin iddiasına göre cross match alınmadığı yani kanın uygunluk testi yapılmadığından dolayı bağışçılar kan vermiş olmasına rağmen hastanın ameliyatı 15.30’a sarktı. Bu süre zarfında hasta, servis odasında bekletildi. Ve saat 15.30 olduğunda Hilmiye Keresteci, ameliyathaneye alındı.
HASTAYI HAZIRLAYIN TALİMATI
Hilmiye Keresteci’nin ameliyatını Doç. Dr. Oğuzhan Büyükgebiz gerçekleştirecekti. Keresteci, ameliyat için indirilmişti ancak apandisiti patlamak üzere olan bir başka hastanın ameliyatı öne alındı ve kısa sürede bu operasyon gerçekleştirildi. Doktor, saat 16.01 gibi ameliyatı gerçekleştirmek üzere anestezi uzmanı ve ekibine hastayı hazırlamasını söyledi.
ANESTEZİ UZMANI REDDETTİ İDDİASI
İddialara göre; Doktor Büyükgebiz’in bu talebini anestezi uzmanı Murat Tekin reddetti, gerekçe olarak da saat 16.00’dan sonraki ameliyatların paralı olduğu ve gerekli paranın yatırılmadığı gösterildi. Bu nedenle ameliyat yapılamadı, doktor Büyükgebiz’in anestezi uzmanı ile tartışıp, hakkında tutanak tuttuğu ileri sürüldü.
15 GÜNDÜR HASTANEDE
 Hilmiye Keresteci’nin gelini Nurgül Hanım ve bu esnada telefonla bağlanan eşi Cüneyt Keresteci, şu
iddialarda bulundu: “15 gün önce annemizi acil servise getirdik ve annemiz buradan servise çıkarıldı. 15 gün servis odasında tutulan hastamız, dün ameliyata alınacaktı ancak önce kan ile ilgili yaşanan iletişim kopukluğu engel oldu buna.
CROSS KAN ALMADIKLARI İÇİN
7 ünite kan istediler, 9 ünite bulduk. Sağ olsunlar, insanlar işini gücünü bırakıp gelip kanlarını verdi. Ama cross kan almadıkları için hemşireler kanın gelmediğini sanmış, kan merkezi de olaydan habersiz tabii. Neyse oraya git, buraya git konu anlaşıldı ve saat 15.30’da annemiz, ameliyathaneye indirildi. Annemizin ameliyattan sağ salim çıkması için dua ederek beklemeye başladık.
ŞAŞIRTAN SORU
Bir saat geçti, iki saat geçti, üç saat geçti, dört saat geçti derken annemizden bir haber yok. Sonra ameliyathane önüne geldik, ekranda annemizin hala ameliyata alınmadığı görünüyor. Teknik bir durumdur, ameliyattadır diye düşündük. Beş saat olmuştu ki doktorumuz Oğuzhan Büyükgebiz, annemin ameliyata alınmadan önce yattığı servis odasına geldi, ‘Hastamız nerede’ diye sordu.
MEĞER AMELİYATA ALINMAMIŞ
Doktorun bu sorusuna şaşırdık. Meğer annemiz ameliyata alınmamış, saatler öncesinden servise çıkarılması gerekiyormuş ancak ameliyathanenin yanında bir odaya alınmış, hiç birimizin bundan haberi yok. Doktorun talimatı ile annemiz servis odasına geri getirildi. Doktor Bey’e hastamızın neden ameliyat edilmediğini sorduk şaşkınlıkla. Aldığımız cevap karşısında ise şaşkınlığımız ikiye katlandı.
SAAT 16.00’DAN SONRA PARALI
Hastanede anestezi uzmanı ve ameliyat ekibi, saat 16.00’dan sonra değişiyormuş. Saat 16.00’dan sonraki ameliyatlar ise paralı oluyormuş. Bunun için vezneye para yatırmak gerekiyormuş. Doktorumuz Oğuzhan Büyükgebiz, 15.30’da annemizi ameliyat edecekken 3 gündür hastanede yatan ve apandisitinin patlama ihtimali bulunan bir hastanın ameliyatını öne çekmiş. Yarım saat gibi bir sürede bu hastanın ameliyatı tamamlanmış.
DOKTOR, TUTANAK TUTTU
Doktor Bey’in bize söylediği annemizi ameliyata saat 16.01 gibi almaya kalktığı ancak yeni gelen anestezi uzmanı Murat Tekin’in ameliyata girmeyi kabul etmediği. Tekin’in gerekçesi ise saat 16.00’dan sonra paralı ameliyat yapıldığı ve vezneye paranın yatırılmamış olmasıymış. Doktorumuz Oğuzhan Büyükgebiz’in bize aktardığı bu. Daha önce de başına defalarca aynı olayın geldiğini ve bu nedenle anestezi uzmanı hakkında tutanak tuttuğunu belirtti Oğuzhan Bey.
BİZE KİMSE BİR ŞEY DEMEDİ
Anestezi uzmanı ile tartıştığını söyleyen doktorumuz, ‘Sizin annenizin acilden gelen bir hasta olduğunu söyledim. Böyle bir para talebinde bulunamayacağını aktardım. Dinlemedi ve hakkında tutanak tuttum’ dedi. Saat 16.00’dan sonra vezneler kapalı olduğundan konu bize aktarılmamış.Yani yapacak bir şey kalmamış o saatten sonra. Biz bilseydik yaklaşık 1000 lira gibi bir para için ameliyatı erteletmezdik. Bize saat 20.15’e kadar kimse bir şey demedi.
ŞİKAYETTE BULUNACAĞIZ
Annemiz kanser hastası ve bağırsağında yırtılma var. Doktorun ameliyat günleri ise perşembe. Yani mecburen önümüzdeki perşembe gününe kadar bekleyeceğiz. Doktorumuzun bu ameliyatı başarı ile gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Ameliyat gününe kadar annemizin sağlık durumunda umarız bir sıkıntı olmaz. Öte yandan ilgili anestezi uzmanı hakkında da gerek dekanlık, gerek rektörlük, gerekse Sağlık Bakanlığına şikayette bulunacağız.”
5 SAAT BEKLEDİLER
Özetle; “Kanser hastası olan 70 yaşında bir kadın… Sabah ameliyat olacağı söyleniyor, 9 kişi kan vermek için işini gücünü bırakıp hastaneye geliyor. Cross kanı alınmadığından ameliyat 15.30’a sarkıyor. Saat 16.01’de hasta ameliyata alınmak isteniyor ama anestezi uzmanı hastayı ameliyata hazırlamayı reddediyor. Hasta yakınlarının ne paradan haberi var ne de annelerinin ameliyata alınmadığından.  İnsanlar annelerini 5 saat boyunca ameliyathanede zannedip korkuyla bekliyor. Ve ameliyat ileri bir tarihe erteleniyor.” Konunun takipçisi olacağız…

Kaynak:Barış