Çekmeköy'de, 4 çocuğunun annesi eşi Hasret Çamoğlu'nu 43 yerinden tornavida ile öldürmeye teşebbüs eden Yakup Kara'nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

"İyi hal indirimi almadan cezalandırılsın"

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 yıldır süren yargılamanın karar duruşmasına tutuklu sanık Yakup Kara, şikayetçi Hasret Çamoğlu ve taraf avukatları katıldı. Hasret Çamoğlu'nun avukatı Perihan Meşeli, Çamoğlu'nun sistematik olarak şiddete maruz kaldığını belirterek, "Kadın cinayetlerinde erkek sanıkların otomatik olarak iyi hal indirimi aldıkları görülmektedir. Sanığın iyi hal indirimi almadan cezalandırılmasını talep ediyoruz. Pişman hali yoktur. Ambulans dahi çağırmamıştır" dedi. 

"Kendisini öldürmek istemedim"

Duruşmada son sözü sorulan sanık Kara da, "Ambulansı dahi beklemeden kendi imkanlarımla Hasret'i hastaneye gönderdim. Kendisini öldürmek istemedim. Kendisi beni cezaevindeyken de 7-8 kere ziyaret etti. Beraatime karar verilsin" şeklinde konuştu. 

"Öldürmek isteseydi, rahatlıkla öldürebilirdi"

Sanık avukatı Alican Aktay ise, suçun öldürmeye teşebbüs olmadığını savunarak, "Müvekkilim öldürmek isteseydi rahatlıkla eşini öldürebilirdi, önünde engel yoktu. Yaralama kastıyla hareket etmiştir. Mağdur Hasret'e gelen cinsel içerikli mesajlar nedeniyle öfkeye kapılan müvekkilim bu suçu işlemiştir. Haksız tahrik hükümleri uygulansın" dedi.

Önce ağırlaştırılmış müebbet, indirimle 11 yıl 3 ay hapis cezası

Mahkeme heyeti, sanık Yakup Kara'yı nikahli eşini kasten öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın eylemini kapılmış olduğu hiddet ve şiddetli elemin etkisiyle tahrik altında işlediği ve eylemin teşebbüs aşamasında kaldığını belirten mahkeme heyeti, sanığın duruşmadaki saygılı tutum ve davranışları ile pişmanlığını da takdiri hafifletici neden kabul ederek cezayı 11 yıl 3 aya indirdi.Mahkeme, sanık Kara'yı ayrıca çocukları Yağmur Kara'ya yönelik "Kasten yaralama" suçunu da işlediği gerekçesiyle 3 bin lira adli para cezasına çarptırdı.  

İddianameden

4 dört çocuk sahibi olan Hasret Çamoğlu(Kara), boşanma davası açtığı eşi tarafından 8 Ağustos 2014 tarihinde 43 yerinden tornavida ile yaralandı. Hasret Çamoğlu komşuları tarafından hastaneye kaldırılırken, yakalanan Yakup Kara tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bunun üzerine avukatlar, Adli Tıp'tan gelen ve genç kadının hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığını belirten raporla birlikte tekrar tutuklama talebinde bulundu. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 37 yaşındaki Yakup Kara 29 Ağustos 2014'te tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından Yakup Kara hakkında, "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

"43 yerinden tornavida darbeleri ile..."

Dava sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan Hasret Kara'nın avukatlarından Oya Meriç Eyüboğlu, "Hasret kadın cinayetlerinde kaybettiğimiz kadınlardan biri olabilirdi ölüme ramak kalmıştı. Ölümün kıyısından döndü. Vahşi bir şekilde 43 yerinden tornavida darbeleri ile ve bütünü de vücudunun baş, boyun, göğüs bölgesine yani ölümcül yerlerine gelen darbelerle çok ağır yaralandı. Bu saldırıya yapan tutuklanmamıştı. Mahallede kadınlar Hasret'in kapısı önünde nöbet tuttular. 11 yıl 3 aylık bir hapis cezası verildi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulandı bu davada. Yani Yakup Kara sadece takım elbiseli olduğu için iyi hal indirimi aldı. Neden uygulandı? Karşı tarafın 'Telefonunda mesaj gördüm' demesi nedeniyle uygulandı. Bu mesajlar var mı, yok. Yani mahkeme görmediği mesajları sanık erkeğin iddiasına dayanarak yeterli buldu ve haksız tahrik indirimi uyguladı" dedi. Bir diğer avukatı Fulya Gürsoy ise, "Geç de olsa adalet tecelli etmiştir. Kadına ve çocuğa karşı şiddetin namus, örf, gelenek gibi hiçbir açıklaması olamaz" diye konuştu.