Patron sendikanın varlığını kabul edeceğini, yetkiye itiraz etmeyeceğini, yetki geldikten sonra işten atılan 6 işçinin durumunun müzakere edileceğini açıkladı. Bunun üzerine işyerinde üretim yeniden başlarken, işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi ise sürüyor.

İstanbul Sultanbeyli’de bulunan Günsan Elektrik’te Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmasından hemen sonra, patron 6 işçiyi işten çıkarmıştı. Bunun üzerine diğer işçiler üretimi durdurup fabrikayı terk etmeyerek direniş başlatmıştı. Günsan yönetimi, fabrikaya polis çağırarak işçileri yıldırmaya çalışırken; Manisa, İzmir, Gebze ve Samandıra’da bulunan Schneider grubuna bağlı fabrikalarda da işçiler Günsan işçileriyle dayanışmak amacıyla eylemler gerçekleştirmişti.Üretim şimdilik yeniden başladı

Günsan yönetimiyle Birleşik Metal-İş Sendikası arasında dün bir görüşme gerçekleşti. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu: “Bugün (dün) görüşme gerçekleşti. Olumlu gelişmeler var. Biz çoğunluk tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvurduk, ancak yetkimiz daha gelmedi. İşveren, sendikanın varlığını kabul edeceğini, yetki geldiğinde itiraz etmeyeceğini söyledi. Yetki geldikten sonra da işten atılan 6 arkadaşımız için müzakereler başlayacak. Bu görüşmenin ardından saat 15.00 gibi arkadaşlarımız üretime yeniden başladı. İçeride üretim sürecek, dışarıda işten atılan 6 arkadaşımızın direnişi ise yetki gelene kadar devam edecek.”

Sınıf dayanışması

Bu arada, Schneider grubuna bağlı diğer fabrikalarında Günsan işçileriyle dayanışma amacıyla başlayan eylemler de devam ediyor. Schneider Elektrik’in Manisa ve İzmir’deki fabrikalarında eylemler yapan işçiler, “Günsan Elektrik’te sendikal haklarını kullanarak sendikamız saflarına geçen ve daha sonra işten atılan sınıf kardeşlerimizin işe geri alınmasını ve baskıların bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Atılan işçiler geri alınana kadar destek eylemlerimiz sürecek” dedi. Gebze Bosal işçileri de dün açıklama yaparak Günsan işçilerinin yanında olduklarını duyurdu.