Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Kocaeli F Tipi Cezaevi'nden saat 18.15 sıralarında cezaevinden çıktı. HDP'li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, Ağrı Belediye Başkanı DBP'li Sırrı Sakık, HDP Kocaeli eski Milletvekili Ali Haydar Konca ve partililer İdris Baluken'i karşıladı. Ali Haydar Konca, İdris Baluken'e çiçek verdi.

"BENİM ÇIKMAM DEĞİL, DEMİRTAŞ'IN İÇERDE OLMASI HABERDİR"

Baluken yaptığı açıklamada, "Bugün benim dışarı çıkmam değil, Selahattin Demirtaş'ın içeride olması haberdir. Bu arkamda gördüğünüz cezaevinde şu anda bir siyasi partinin eş başkanı, milletvekili, belediye başkanları ve seçilmiş siyasetçileri var. Bir genel merkez binasından daha fazla siyasetçimiz cezaevinde bulunuyorsa bu Türkiye demokrasisi açısından hangi noktada olduğumuzu gösteriyor" dedi.

"REFERANDUM SÜRECİNDE SERBEST KALMALILAR"

HDP eş başkanlarının, vekillerinin, seçilmiş siyasetçilerinin de bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Baluken, "Çünkü içerisinde bulunduğumuz referandum sürecinin meşrutiyeti bile aksi takdirde tartışmalı bir duruma gelecektir. Bu husus çok nettir. O nedenle umarım bir an önce bu ayıptan vazgeçilir" dedi.

Baluken konuşmasının ardından partililerle birlikte cezaevinin önünden ayrıldı.