İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Siirt'teki ziyaretinin ardından Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile Bitlis'e gitti.  Burada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis Valisi  ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Çınar tarafından karşılanan Soylu, kentteki esnaf  ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Bitlis Polisevi'nde bir araya geldi. İçişleri Bakanı Soylu, burada yaptığı konuşmada, Aralık ayının  başından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali  Yıldırım'ın talimatıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerine ziyaretler  gerçekleştirdiklerini belirtti.


DEVLET MİLLET KUCAKLAŞMASI 

Hükümet olarak aldıkları kararların sahada uygulamalarını,  vatandaşların ve sivil toplum kuruluşların bu konudaki kanaatleri ve   teşkilatların değerlendirmelerini aldıklarını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti: "Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirmelerimizi ifade etmeye  çalışıyoruz. Burada her an meseleyi takip eden, meseleye sadece güvenlik  boyutundan bakan değil, memleketin büyümesini, zenginleşmesini, insanların  refahının artması, kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin daha yüksek  noktalara erişmesi noktasındaki kararlılığımızın en önemli  yansımalarından  birisidir. Şu ana kadar Diyarbakır, Mardin, Hakkari, Şırnak, Van, Siirt  illerimize yaptığımız ziyaretlerden buraya geliyoruz. Bu ziyaretlerimiz terör  eksenli ziyaretler değildir, kardeşlik, ekonomik kalkınma eksenli ziyaretlerdir.  Devlet millet kucaklaşmasını amaçlayan ziyaretlerdir. Bu buluşmaları sürekli  gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştireceğiz."

 Soylu, bölge illerine yaptıkları ziyaretlerden birilerinin rahatsız  olduğunu son zamanlardaki terör hadiselerinin de bu rahatsızlığın en önemli  göstergelerinden olduğuna dikkati çekti.Bakan Soylu, "Bölgedeki illerimiz tarih boyunca çok önemli medeniyet  merkezleri olmuştur. Binlerce yıllık medeniyetin birikimlerinin olduğu bu kadim  kentleri görmezden gelmemiz, buraların terörle anılmasına müsaade etmemiz elbette  mümkün değildir. Bu nedenle vatandaşlarımızla daha yakın ilişki kurmak, yerinde  dinlemek için bu ziyaretleri bizler yapıyoruz.  Çok güzel geri dönüşler alıyoruz.  Vatandaşlarımızın, kanat önderlerimiz ve kamu personellerin anlattıkları bize  yeni çok güzel yol haritaları çizmektedir. Bunun yansımalarını daha çok yatırım,  daha verimli teşvikler olarak birlikte göreceğiz." ifadesini kullandı.

 'TÜRKİYE TEK AJANDASI TERÖR OLAN BİR ÜLKE DEĞİL'

 "Yaşanan terör hadiseleri milletimizin moralini bozmayı, geleceğe  yönelik umutlarını karartmayı hedeflemektedir" diyen Soylu, 15 Temmuz'dan sonra  OHAL ilan edildiğini, ancak ilk günden bunun vatandaşların günlük hayatını  etkilemeyeceğini söylediklerini anımsattı. Soylu, OHAL süresinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Avrasya  Tüneli'ni, Hızlı Tren Garı'nı açtıklarını, bir çok toplu açılış töreninin  gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu görüşlere yer verdi: "Ülkemizdeki alt yapı yatırım hamlesi kesintiye uğramadan büyük bir  hız ve kararlılıkla devam ediyor. Ancak bu yatırım hamlemizi terörle maskelemeye  çalışıyorlar. Türkiye tek ajandası terör olan bir ülke değildir. Türkiye bir  kalkınma hamlesi içinde olan, geleceğe dönük büyük hedefleri olan ve bunlara  ilişkin atılımları gerçekleştiren büyük ve güçlü bir ülkedir. Hem Ortadoğu'da  yanı başında yaşanan gelişmelerin yüklediği maliyeti karşılamaktadır hem de FETÖ,  DEAŞ, PKK, YPG, KCK, DHKP-C gibi terör örgütlerinin yarattığı sosyal ve ekonomik  maliyetle başa çıkmaya çalışmaktadır. Yeni anayasa çalışmalarıyla siyasetini ve  hukukunu güçlendirmeye ve yatırımlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır.  Bu  Türkiye'nin 14 yılda elde ettiği gelişmişlik seviyesinin küçük bir  göstergesidir."

TOPYEKÜN MÜCADELE   

Türkiye'nin terörle mücadelede kararlılığının en üst seviyede olduğuna  değinen Soylu, yaşanan terör hadiseleri ve 15 Temmuz'un milletin birlik ve  kardeşliğini tahkim ettiğini bildirdi. Soylu, bu topraklarda binlerce yıldır, tüm kesimleriyle bir arada  kardeşçe yaşadıklarını ve bu kardeşliğin birkaç bombayla bozulmasının mümkün  olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:  "Bütün dünyanın terörün bir siyaset aracı olarak kullanılmaması  gerektiğini idrak etmelidir. Terör sadece Ortadoğu'da yaşanmıyor. Beyinleri  yıkanmış bu insanlar eylemlerini dünyanın her yerinde gerçekleştirebiliyor.  Terörün kimliği, iyisi, kötüsü yoktur. Terör söz konusu olduğunda subjektif  kriterlerle gitmemeli, bu belayla bütün dünya ülkeleri aynı bilinçle topyekün  mücadele etmelidir. Ortadoğu'da yaşanan hadiseler 21. yüzyıla yakışmamaktadır. Bu  yüzyıl içinde barındırdığı bunca gelişmeye rağmen hala insanların çadırlarda  yaşamak zorunda kaldığı, bombalarla can verdiği, kitleler halinde göçe zorlandığı  bir yüzyıl olmamalıdır." Yatırımcılara ve yatırım yapmak isteyenlere, yatırım teşvik  programlarını yakından takip etmeleri çağrısında bulunan Soylu, teşviklerin, hibe  programlarının, düşük faizli kredilerin, bir çok imkanın değerlendirilmeden  geçtiğini aktardı.

 Önemli bir zaman diliminde olduklarını Türkiye'nin çevresindeki  coğrafyayı birilerinin şekillendirmeye çalıştığını vurgulayan Soylu, şu  değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye'yi kenara iterek, bunu kendi uluslararası akıllarının ürünü  olarak Ortadoğu'da ortaya koymak istediler. Bilemediler ki bu medeniyet yüzlerce  yıldır bir Irak, Suriye parçasıdır. Bilemediler ki bir taraftan Azerbaycan, İran,  Balkanlar nereden bakarsanız bakın, Romanya'dan Bulgaristan'da, Ukrayna'dan  Gürcistan'a, Ermenistan'dan Azerbaycan'a kadar biz bu coğrafyanın çok önemli  parçasıyız ve bizi bu parçadan koparmak mümkün değildir. Dünyanın en büyük  ekonomileri, güçleri bir araya gelseler dahi bu güce sahip olamazlar. Belki bu  coğrafyada bu günkü gücümüz, kudretimiz çok büyük bir Oyun kurmaya yetmeyebilir  ama bizim dışımızda da kimsenin oyun kurmasına müsaade etmeyecek kadar, kuvvet  güç, idrak, azim ve karar sahibiyiz. Biz son 300 yılın en güçlü seviyesindeyiz.  Dünyanın gözüne baka baka Avrasya Tüneli'ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü  açıyoruz. Hedef koyuyoruz, kendi aracımızı, kendi uydumuzu üreteceğiz diyoruz."

 "Bizi ne kadar zayıf düşürmeye çalışırsanız çalışın, biz  insanlığımızdan ve medeniyet bağlarımızdan ayrılmayız" ifadesini kullanan Soylu,  bu coğrafyaya gelen ve "biz size emanetiz" diyen insanlara sahip çıktıklarını  anlattı. Soylu, sadece bir terör örgütünü tasfiye etmek için mücadele  etmediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Çocuklarımızı ailelerinin, anne, babalarının yanından alarak  Kandil'e, Sincar'a götürerek orada çocuklarımız insanlıktan çıkararak suç  makinesi haline getirenlere itirazım var. O çocukları üniversiteyle, anaokuluyla  buluşturmalıyız, eğer zihninde doktorluk varsa ve bunu biz yerine getiremiyorsak  benim İçişleri bakanlığımda, bu memleketteki kardeşliğimiz de haram olsun. Bin  yıldır bu coğrafyada yüzlerce oyunla karşı karşıya kaldık. Hepsini birlikte alt  ettik. Bu kadar içeriden ve dışarıdan uğraşılan bir millet olmamıza rağmen bu al  bayrak altındaki birlikteliğimiz aynı kardeşliği ortaya koymaktadır. Bu  birliktelik devam edecektir. Buna etrafımızdaki coğrafyanın da ihtiyacı var.  Zenginliklerimiz var. Biz bunları görüyoruz."

 Bölge illerinin tamamını dolaştıklarını ve ziyaretlerinde, esnafın  evine bereket ve bollukla gitmelerini istediklerini dile getiren Soylu, şu  değerlendirmelerde bulundu: "Başbakanımız Diyarbakır'da ifade etti. 'Fabrikaları, içindeki  cihazları biz alıyoruz.' dedi. Terörü tasfiye etmek istihdamla iş ile buluşmak  demektir. Hastanelerde insanlarımızın doktorlarımız, hemşirelerimiz tarafından  daha şefkatle kucaklanması demektir. Terörü tasfiye etmek tam da bu anlamda bu  bölgede, Şırnak'ımın, Bingöl'ümün, Bitlis'imin, Siirt'imin, Diyarbakır'ımın  hepsinin fabrikalarla buluşması, insanların sabah huzur içinde işlerini  gidebilmesini sağlamak demektir. Çocuklarımızın diploma aldığı gün onlarla halay  çekmek demektir. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak demektir. Ne yapmak  istediğimizi biliyoruz. Bu reçete yüzyıllardır bu coğrafyada uygulanmaya  çalışılan 'kardeşlik' reçetesidir. İki komşunun kardeşliğinin bugüne gelmesinin  reçetesidir." "Biz özgür, bağımsız, zengin ve hep birlikte güçlü bir ülke olmaya  adım adım ama koşarak gidiyoruz" diyen Soylu, bunu görerek haset içinde olanların  PKK, DEAŞ, DHKP-C ve FETÖ'yü Türkiye'nin başına musallat etmeye çalıştığını  vurguladı.

   FETÖ İLE MÜCADELE 

Soylu, konuşmasında FETÖ ile mücadeleye değinerek, şöyle devam etti:    "Bunu İçişleri Bakanı olarak bütün Türkiye'ye söylüyorum; FETÖ  konusunda daha işin yüzeyindeyiz. Daha derine kulaç attığımız, FETÖ'nün  memleketimizdeki tahribatlarını ortadan kaldırmaya yönelik adımların henüz  başlangıcındayız. Çok net. Türkiye'ye sinsi şekilde yapıştırılmış ve onun  üzerinden Türkiye'nin yönetilmesi için çaba harcanmış bir örgütün sadece böyle  17-25 Aralık sonrasında attığımız adımlarla tasfiye edilmesini beklemek bizim  için bir yanıltıcılık olur. Bu devletin her bir ferdinin bir şekilde bu FETÖ'nün  kıskacından kurtarabilmek ve bunların ortaya koyduğu bu sert iklimden  arındırabilmek bizim en temel görevlerimizden biridir. Türkiye merkezli,  etrafındaki coğrafyayı ve dünyayı bir şekilde etkilemeye çalışan bir anlayışla  karşı karşıya kaldığımızı belirtmek isterim. Her türlü hile, alçaklık, oyun,  aklınıza gelmeyecek bin bir tiyatronun sergilendiği bir tabloyu paylaşmak  istiyorum. Bir taraftan PKK ile bir taraftan diğer suç örgütleriyle işbirliği  yapan sinsi bir örgütten, tamamen dışarıdan istedikleri gibi yönettikleri ve  Türkiye'nin baş belası olan bir örgütten söz etmek istiyorum."

  BAHARA VARAMAYACAKSINIZ

PKK'yı, ülkeye yaptıklarını, devletin de onlara yaptıklarını herkesin  gördüğünü anlatan Soylu, devletin dirayet ve azmini ortaya koyduklarında dağlarda  nereye kaçacaklarını bilmediklerine dair anlayışı bugün herkesin izlediğini  belirtti.  İçişleri Bakanı Soylu, şöyle dedi:   "Biz şu anda PKK ile yapmış olduğumuz mücadelenin sadece bir  safhasındayız. Mart'ın Nisan'ın başından itibaren, Kandil, Sincar orada duruyor.  Bu ülkeyle bir daha ama bir daha oyun oynama kabiliyeti olmayacağını onlara  önümüzdeki baharda öyle bir göstereceğiz ki. Bunu rahatlıkla yapabileceğimizin  kabiliyetini ortaya koyuyoruz. Ama FETÖ'yü çok net bir şekilde söylüyorum.  İçişleri Bakanı olarak söylüyorum; 3.5 aydır bakan olarak gördüğüm tablolar  üzerinden söylüyorum. Memleketimizin, devletimizin meselelerine nasıl duhul  ettiklerini, nasıl oyun kurgusu içinde olduklarını, hangi alçaklıkları  gerçekleştirdiklerini masum Anadolu çocuklarını nasıl iğfal ettiklerini,  Haşhaşiye dönüştürdüklerini, arkadan kurulan sistem gibi kurup milletimizin  içinde bir canlı bombayı döndüklerini hem milletimize, kardeşliğimize,  insanlığımıza nasıl zarar verdiklerini biraz daha içinden gören biri olarak  söylüyorum. Cumhurbaşkanımızın yıllardır ortaya koyduğu feryadın bazen  karşılıksız şekilde değerlendirilmesinin de bugün nasıl olduğunu ifade etmek  istiyorum ki devletin bir takım bilgilerini gördükten sonra inanın gözümüze uyku  girmeden bu işi nasıl bu ülkeden temizleriz diye bir anlayışın içindeyiz. Bu  sadece güvenlik güçlerinin sürdüreceği bir mücadele değildir. Topyekün bir  mücadeledir. FETÖ, DEAŞ, PKK, DHKP-C, KCK bunların hepsi aynı yerden kurgulanmış  ve bu cennet vatanın berhava edilmesi için ortaya konulmuş sürecin adıdır."

  Meselenin sadece terörle mücadele ederek biteceğini düşünebilecek  kadar saflık içinde olmadıklarını, kalkınmayı, eğitimi, sağlığı ve tüm  zenginlikleri yeniden ülkenin insanıyla buluşturmanın heyecanı içinde olduklarını  vurgulayan Soylu, geçtiğimiz yıldan bu yana vatandaşların devletin ortaya koyduğu  kararlılıktan sonra PKK, KCK konusunda devlete yardımcı olan tavrı bu dönemde  kendilerine yol gösterdiğini ifade etti.

 ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERENLERE SOPAYI BASARIZ...

  Soylu, Türkiye'nin yarınlarının ne olacağı konusunda endişe içinde  olan bir ülkeden büyük bir gayretle 2023, 2053, 2071 hedeflerini ortaya koyan bir  ülke haline geldiklerini belirtti.  Soylu, şu görüşlere yer verdi:  "Bu bile ülkeye haset duyanları kudurtmaya yetiyor. 'Siz kimsiniz  kendi uçağınızı üretebileceğinizi, kendi milli uydunuzu yapacağınızı  söylüyorsunuz. Siz kimsiniz ki dünyanın en büyük havalimanını yapıyorsunuz  diyorlar.' 21. yüzyılın başından itibaren hiçbir şey yapılmamışsa bile dün biz  yapamayız diye bizi baskı altında tutmaya çalışanlara karşı bugün 10 yaşındaki  bir evladımız bile 70 yaşındaki bir insanımız bile 'evet yapabiliriz,  gerçekleştirebiliriz' diyebilmektedir. Bu yarının Türkiye'sinin bir ifadesidir.  Bugün 3 milyon Suriyeli var. Etrafımızdaki coğrafya var. Onları da sindirdiler,  onların da yarınlarını aldılar. Ümitsizlik ortaya koydular ama biz buradan şunu  söylüyoruz. Ey kardeşlerimiz bizim dinimiz inancımız der ki 'ümitsizlik  şeytandandır.' Biz ümitsiz değiliz yarına dair ümidiz. Bunun için zengin, güçlü  ve kendi medeniyetimizle kültürümüz değerlerimizle yarına güçlü adım atmalıyız.  Bir taraftan insan kaynağımızla, enerji geçiş güzergahımızla, modern İpekyolu ile  dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz. Bunu ucuzlatmaya çalışanlar, elimizden  almaya çalışanlar var. Bize aba altından sopa gösterenler var. Bize sopa  göstermeye çalışanlara sopayı basarız kimse kusura bakmasın."

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yollarına devam  ettiklerine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:     "Sadece kendini, siyasi hayatını, devlet kademesindeki koltuğunu  düşünen, pazarlıklar içinde olunan bir devlet liderliği ortaya konulsaydı, 27  Nisan'da, Gezi Olaylarında, 17-25 Aralık'ta, 6-7 Ekim ve 15 Temmuz'da başka bir  pazarlığa oturulacaktı ve masada koltuklarını tahkim etmek isteyenler de  pazarlıkların tarafı olarak devam ediyor olacaktı. Bu uzun yıllardır Türkiye'de  ilk kez oluyordu. Milletin iradesiyle, demokrasiyle, hukukun üstünlüğüyle devam  eden bir anlayışı Türkiye ile bütünleştiren bir lider ve bunu anlayan ve destek  veren bir millet. Allah yardımcımız olacaktır. Onların bir hesabı varsa Allah'ın  hesabı esas hesaptır." Bakan Soylu, konuşmasının ardından esnafı ve Valiliği ziyaret etti.