Gebze'de faaliyet gösteren Türkiye'nin göz bebeği Henkel, ikinci çeyrekte güçlü bir performans gösterdiğini açıkladı.

 

%9,6'lık nominal satış artışı sayesinde satışlar 5 milyar 98 milyon Euro'ya ulaştı. Organik büyüme ise %2,2 olarak gerçekleşti.
Faaliyet karında çift haneli artış* gerçekleşti: %11,0 artış ile 909 milyon Euro'ya ulaştı.
Vergi öncesi kar (EBIT) marjında yükselme kaydedildi: 20 baz puan artışı ile %17,8'e ulaşıldı.
İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık*: %10,7 artış ile 1,55 Euro'ya yükseldi.
 
Düsseldorf – Henkel'in CEO'su Hans Van Bylen “Henkel imtiyazlı hisse senedinin yanı sıra, çeyrek satışlarında, faaliyet karında ve vergi öncesi kar marjında yeni bir yüksek seviyeye ulaşarak, ikinci çeyrekte güçlü bir performans gösterdi. Her üç iş birimi de bu olumlu gelişmeye katkı sağladı. Satışlar önemli ölçüde artarak 5 milyar 100 milyon Euro'ya ulaştı. Faaliyet karımızı ve vergi öncesi kar marjımızı yükselttik. İmtiyazlı hisse senedi başına karlılıkta çift haneli artış kaydedildi. Piyasanın zorlu koşulları altında bu oldukça güçlü bir performanstır. Genel olarak istikrarsız ve belirsiz piyasa ortamının yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi. 
 
* Tek seferlik gelir/gider ve yeniden yapılandırma masrafları hariç
Hans Van Bylen “Kur dalgalanmalarının devam etmesi bekleniyor. Biz de tüketim ürünleri piyasalarındaki baskının daha fazla artacağını tahmin ediyoruz. Kendimizi başarılı gelişmemizi sürdürmeye ve stratejik önceliklerimizi uygulamaya adadık. 2017 yılı için mali hedeflerimizi onaylıyoruz. %2 ile %4 arasında bir organik büyüme bekliyoruz. Vergi öncesi kar marjımızın %17’nin üzerinde, imtiyazlı hisse senedi başına karlılığın ise %7 ile %9 arasında artmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.
 
2017'nin ikinci çeyreğindeki satış ve kar performansı
2017 yılının ikinci çeyreğindeki satışlar, 5 milyar 98 milyon Euro ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve önceki yıl çeyreğine göre nominal olarak %9,6 kadar artış gösterdi. Özellikle The Sun Products Corporation'ın satın alımının sonucunda satın alımların ve elden çıkarmalar bu büyümenin %7,4’ünü oluşturdu. Kur etkileri genel olarak nötrlendi. Döviz, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik satışlar, %2,2 oranında güçlü bir artış gösterdi.
 
Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi %3,4'lük güçlü bir organik büyüme elde etti. Beauty Care iş biriminde organik büyüme, önceki yılın çeyreğindeki seviyedeydi. Çamaşır ve Ev Bakımı iş birimi %2,1'lik güçlü bir organik büyüme kaydetti.
 
%4,7 değerindeki güçlü organik büyüme ile, gelişmekte olan piyasalar grubun organik olarak büyümesine tekrar ortalamanın üstünde bir katkı sağladı. Gelişmiş piyasalarda  %0,5'lik organik büyüme kaydetti.
 
Artan promosyon ve fiyatlandırma baskısı nedeniyle oldukça rekabetçi olan bir pazar ortamında, organik büyüme Batı Avrupa bölgesinde %1,2 oranında gerileme gösterdi. Tüm diğer bölgelerde organik büyüme kaydedildi: Doğu Avrupa'daki satışlar %5,2 oranında yükseldi. Afrika/Orta Doğu satışları %1,1 oranında arttı. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar %3,2 oranında artış gösterdi. Latin Amerika  bölgesindeki satışlar %6,1 oranında arttı ve Asya-Pasifik bölgesi satışları %4,8 oranında arttı.
 
Faaliyet karı (EBIT) %11,0 artarak 909 milyon Euro'ya ulaştı. Üç iş biriminin tamamı bu olumlu gelişmeye katkıda bulundu.
Satış kazancı (EBIT) %0,2 oranında artarak, %17,8'e yükseldi.
İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık (EPS) %10,7 oranında artarak, 1.40 Euro’dan 1.55 Euro’ya yükseldi.
Net işletme sermayesi 0,1 puan satış yüzdesiyle %5,2'ye yükseldi.
 
İş birimi performansları
Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi, ikinci çeyrekte %3,4'lük güçlü bir organik büyüme gösterdi. Nominal olarak satışlar %3,5 oranıyla 2 milyar 370 milyon Euro'ya yükseldi. Faaliyet karı %6,6 oranında artarak 455 milyon Euro'ya ulaştı. Satış kazancı çok güçlü bir artış kaydederek, %19,2’ seviyesinde yeni bir rekora ulaştı.
 
Beauty Care iş biriminde organik büyüme, önceki yılın çeyreğindeki seviyedeydi. Nominal olarak satışlar %0,9 oranında artarak 997 milyon Euro'ya yükseldi. Faaliyet karı  %4,3 oranında artarak 180 milyon Euro'ya ulaştı. Satış kazancı çok güçlü bir büyüme kaydederek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %18’e ulaştı.
 
Çamaşır & Ev Bakımı iş birimi, ikinci çeyrekte %2,1'lik güçlü organik büyüme gösterdi. Nominal olarak satışlar önceki yılın çeyreğiyle karşılaştırıldığında % 26,6 oranla 1 milyar 703 milyon Euro'ya ulaştı. Faaliyet karı %22,2 artarak 298 milyon Euro'ya yükseldi. The Sun Products Corporation'ın satın alımı, satışlara ve faaliyet karına önemli oranda katkı sağladı. Satış kazancı %17,5 seviyesindeydi.