Gebze İşkur Müdürü Ayhan Kutlu, Gebze’de yaşanan işsizlik ve işçi bulamama sorunu ile ilgili gazetemize bilgi verdi. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Kutlu, “İşsizlik oranının azalmamasının nedenlerinden birisi de, özellikle sanayileşmiş Batı illerimizde belirginleşen iş beğenmeme durumu veya mesleksizlik olarak tanımlanabilir” dedi.

“TERÖRLE BİRLİKTE DÜNYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU”

İşsizliğin terörle birlikte dünyanın en önemli sorunu olduğunun altını çizen Kutlu, “İşsizlik, hiç şüphesiz  terörle birlikte dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunu. Bu sorunun çözümü için hükümetler Türkiye İş Kurumu aracığıyla sürekli yeni projeler geliştirip  işsizlik fonundan büyük kaynaklar harcamaktadır. Ancak tüm bu çabalara rağmen işsizlik oranları azalmış değil.Zira işsizliğin azalmasını engelleyen bazı  büyük açmazlar mevcut. Bunlardan birisi; 2008´de başlayan ve etkileri hala devam eden  küresel ekonomik durgunluğun  dış yatırımların ve ihracatın azalması başlıklarıyla ekonomimize  olumsuz etkileridir” dedi.

“50 BİN İŞSİZ VAR, FİRMALAR ELEMAN BULAMIYOR”

Gebze’de 50 bine yakın işsiz olmasına rağmen firmaların eleman bulmakta zorlandığını ifade eden Kutlu, “Zira Gebze örneğinde olduğu gibi, İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 50 binleri bulmasına rağmen firmaların mavi yakalı işgücü taleplerinin karşılanmasında güçlük çekilmektedir. Bu demektir ki, ya iş arayanlar iş beğenmiyorlar veya işverenlerin aradığı nitelikler iş arayanlarda yok. İş beğenmeyip işsiz kalmayı yeğleyenlerin tercihleri şüphesiz sadece kendilerini ilgilendirir. Ancak, tam istenilen iş olmasa da, ücretler düşük te olsa, kişinin emeğiyle nafakasını kazandığı belirli bir işi ve sosyal güvencesi olması sosyal statü bakımından önemli bir ihtiyaç olsa gerek” şeklinde konuştu.