Osmaniye'de kurban bayramı öncesi kuduz bir köpeğin saldırısına uğrayan 4 vatandaş ile 6 büyükbaş ve 1 küçükbaş hayvan, kentte paniğe neden oldu. Osmaniye Valiliğinden, Düziçi ilçesi Ellek  beldesindeki kuduz vakasıyla ilgili 104 kişinin tedavisinin devam ettiği  bildirildi.  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, beldeye bağlı Çevlik  Mahallesi'nde kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsüne  gönderilen numunenin kuduz hastalığı yönünde pozitif çıktığı hatırlatıldı. Yapılan araştırmada kuduz köpeğin mahalleden M.C, R.O, A.O'yu ısırdığı  ve Ö.A.Y'yi de tırmaladığının tespit edildiği ve bu kişilerin tedavi altına  alındığının bildirildiği açıklamada, bu şahısların yakınları ve köpeğin temas  ettiği çok sayıda kişinin de tedavi edilmek üzere Düziçi Devlet Hastanesine  yönlendirildiği belirtildi.


104 KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI 

"Halihazırda 104 şahsın bu vaka kapsamında tedavisi devam etmektedir."  ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kuduz vakasının bölgede herhangi olumsuz sonuca yol açmaması için  beldeden gelenlerin aşılanmasına Düziçi Devlet Hastanesinde devam edilmektedir.

KUDUZ KURBANIN ETLERİ TOPLANDI, MAKİNALAR İMHA EDİLDİ 

 Alınan tedbirler kapsamında, kuduz köpeğin ısırdığı 6 büyükbaş hayvan, veteriner  hekimler kontrolünde, 3 metre derinliğinde çukura kireç dökülerek ve tüm  tedbirler alınarak imha edilmiştir. Kuduz köpek tarafından ısırılan ve kurbanda  kesildiği tespit edilen bir küçükbaş hayvanın ise tüm etleri imha edilmiş, kurban  etinin çekildiği kıyma makinesine el konulmuş, kıyma makinesini kullanan diğer  vatandaşlar da hastaneye yönlendirilmiştir. Köpeğin temas ettiği tüm bölgeler  belirlenmiş ve dezenfekte edilmiştir."

KARANTİNA UYGULANIYOR

   Açıklamada ayrıca, Ellek beldesi girişine "Kuduz Risk Bölgesi" yazılı  tabela asıldığı ve gerekli uyarıların yapıldığı aktarılırken, bölgede bulunan  bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kuduz aşılanmasına başlandığı, karantinaya  alınan bölgeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı bildirildi. Osmaniye'nin Düziçi ilçesi Ellek beldesinde kuduz vakası görülmesi  üzerine dün bir mahallede karantina uygulaması başlatılmıştı.