Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bir apartmanda çıkan yangında beşinci katta mahsur kalan ve paniğe kapılan anne, önce 10 yaşındaki oğlunu kurtarmak için balkondan aşağı attı, daha sonra kendi atladı. Vatandaşlar tarafından tutulmaya çalışılan ve düşüş hızının azalmasıyla kurtulan çocuk ile yaralanan annesi, hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Lüleburgaz'ın Çalıçeşme sokaktaki bir apartmanın ikinci katındaki dairede henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın kısa sürede apartmanı sardı ve yan binaya sıçradı. Apartmanlardaki sakinler tahliye edilirken, Zevcan Çavuşoğlu (39) ve oğlu Burak (10) ise beşinci kattaki evlerinde mahsur kaldı.

SOKAKTAKİLERDEN YARDIM İSTEDİ 

Balkondan, aşağıda bulunanlardan çocuğunu aşağı bırakacağını ve tutmaları yönünde yardım isteyen Zevcan Çavuşoğlu, oğlu Burak'ı aşağı bırakmasının ardından kendisi de atladı. Vatandaşlar tarafından tutulmaya çalışılan ve düşüş hızının azalmasıyla kurtulan çocuk ile yaralanan annesi, hastaneye götürüldü. Çocuğun durumunun iyi olduğu, tedbiren müşahadede tutulduğu, annenin ise vücudunda kırıklar olduğu öğrenildi.

 

YANGIN 2 SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ
Yangın, çevre ilçe ve beldelerden gelen takviye itfaiye ekiplerinin de çalışmalarıyla 2 saatte söndürüldü.ÇEVRE SAKİNLERİ BELEDİYEYE YÜRÜDÜ

Bu arada, çevre sakinleri zamanında müdahale edilemediği iddiasıyla belediyeye yürüdü. Zabıta araçlarının aynaları ile belediye binasının camını kıran grup, bir süre sonra dağıldı. Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

'ELLERİMİZİ BİRLEŞTİRİP ÇOCUĞU TUTTUK'

Görgü tanıklarından Talat Gülseven yaptığı açıklamada, yangın sonrası mahsur kalan kadının yardım çağrısı üzerine 15 kişilik bir grupla ellerini birleştirdiklerini ve aşağı atılan çocuğu tutmaya çalıştıklarını anlattı. Kadının çaresizliği ve evlat sevgisinin ani karar vermesinde etkili olduğunu ifade eden Gülseven, "Önce Allah'a sonra size sığınıyorum' diyerek çocuğunu attı. Ellerimizi açıp çocuğu tutmaya çalıştık. Hızını kestik. Yere düştüğünde kucağımıza alıp ambulansa götürdük. Sonrasında kadın kendini aşağıya saldı. Onu da aynı şekilde tutmaya çalıştık ve ambulansa taşıdık" dedi.