Babasının ihbarı üzerine "intihar saldırısı düzenleyeceği" iddiasıyla yakalanan IŞİD şüphelisi, kendini "IŞID'çi değilim, babam ile anlaşamıyoruz, pintinin biri" diye savundu.

Kırşehir'de oturan Durmuş T., IŞİD ile bağlantası olduğunu öne sürdüğü oğlu 19 yaşındaki Mehmet Ali T.'nin "canlı bomba" olarak eylem yapabileceğini öne sürerek polise başvurdu. Bunun üzerine her yerde aradan Mehmet Ali T., iki ay önce Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yakalandı.

Sosyal medya hesaplarında IŞİD'i öven yazı ve fotoğraflar bulunduğu öne sürülen Mehmet Ali T., "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla çıkartıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Hakkında Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Mehmet Ali T.'nin yargılanmasına başlandı.

'BABAM PİNTİ BİR KİŞİ'

Çıktığı ilk duruşmada suçlamaları kabul etmeyen Mehmet Ali T. şunları söyledi: "Ben iki yıl önce Suriye'ye gitmiştim. Burada bir süre kaldım. Sonra Adana'da da yaşadım. IŞID üyesi değilim. Canlı bomba da olmadım. Babam ile anlaşamıyoruz. Bana para vermiyor. Pintinin biri. Bu yüzden hakkımda iftira attı. Ayrıca Adana'da kaldığım süre içersinde polisler beni yakalamıştı. Hatta akıl hastanesine sevk etmişlerdi. Burada verilen ilaçları kullanıyordum. Bu ilaçlarda bana yaramıyor. Kabus görüyorum."

Bursa'ya, internette tanıştığı İmam Gündüz adındaki kişinin tavsiyesi üzerine çalışmak üzere geldiğini savunan Mehmet Ali T., tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti eksiklerin tamamlanması için duruşmayı ertelerken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.