Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre, Ereğli Devlet Hastanesi'ne doğum yapmak üzere yatan B.M'nin (24), hastane yetkilileri  "Doğuracağım çocuğumu ailem 5 bin lira karşılığında başka bir aileye satacak. Bu aile ile birlikte kendi ailemde servis önünde bekliyor. Çıkışta bebeği diğer aileye teslim edecekler." şeklindeki açıklama  üzerine, durum polis ekiplerine bildirildi.

Olay yerine gelen ekipler, B.M'nin babası A.M. (58) ile bebeği satın alacağı iddia edilen S.S. (35) ve C.S'yi (29) gözaltına aldı. Anne B.M,polise verdiği ilk ifadesinde, imam nikahlı eşi S.T'den ayrıldığını ve nerede olduğunu bilmediğini söyledi.
Bu arada, bebeği alacak çiftin ifadelerinde, bebeği 5 bin lira karşılığında alacaklarını söyledikleri öğrenildi. Torununu satmak istediği öne sürdükleri A.M'nin de ifadesinde çocuğu istemedikleri için masraflar karşılığında söz konusu çifte vereceğini ifade etti.
Gözaltına alınan dede ile S.S. ve C.S, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede, cumhuriyet savcılığınca ifadeleri alınarak, serbest bırakıldı.
Bu arada B.M'nin erkek çocuk dünyaya getirdiği,hastaneden taburcu olmasının ardından çocuğun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Müdürlüğünce koruma altına alınacağı öğrenildi.