Poyraz Ali’nin babası Emrah Bakır, “Çocuğumuz, bizim siyasi görüşlerimiz yüzünden cezalandırılıyor. Artık böyle düşünüyorum. Bunca yıldır yaşadıklarımızın sonucunda, buna karar verdim” diyor.
 
Poyraz Ali, 4 aylık zorunlu ayrılıktan sonra, 6 Aralık’ta Gebze Cezaevi’nde annesiyle buluştu. Rehabilitasyona kaydı ise 10 Aralık’ta yapıldı. Cezaevi yönetimi ise Poyraz Ali’yi sivil araçla okula götürmeye karar verdi. Anne Bakır’ın çocuğunun yanında olmasına izin verilmedi. Bakır ise çocuğunu tek başına göndermedi. Cezaevi idaresi, konuyu Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlık günlerdir talebe yanıt vermiyor.
 
Bakan görüşmüyor
Poyraz Ali’nin eğitimi, özgürlüğü için mücadele yürüten otizm aktivisti İrem Afşin, yaşananları şöyle özetledi: “Takip edenler bilir, 3 yıldır, Poyraz Ali benim de çocuğum sayılır. Poyraz Ali’ye otizm eğitimi sağlanması için, terapiden tut, tek bir boya kalemi için bile çok uğraştık. 15 Temmuz öncesi, denetimli serbestlikle çıkması gereken Zeynep, keyfi olarak bekletiliyordu. Kaç kez Bakanlık kapısına gittik, kaç kez ceza ve tevkif evleri genel müdürünü aradık, kaç dilekçe verdik, kaç müdür gördük! 15 Temmuz sonrasında ise yıllardır kazıyarak alınan her türlü hak anında uçtu gitti. Zeynep zorla Silivri’ye gönderildi. Sonunda Zeynep’in 10. dilekçesine cevap geldi, geçen ay Gebze’ye nakledildi. Gebze’de eğitim merkezi bulundu, anaokulu yenileniyor, şartları yeniden zorluyoruz. Anlayacağınız, yine baştan başladık. Bize yüz yüze görüşmelerde verdiği sözleri unutup tutmayan sayın Adalet Bakanı, ısrarla yeni randevu vermiyor. Acaba neden? Poyraz Ali’ye ve annesine eziyet edilmesin artık.”
 
‘Askerlere alıştı’
Baba Emrah Bakır ise Gebze’de yaşanan durumu şöyle anlattı: “Cezaevi iç güvenliği, ‘çocuk kurum dışına silahlı personelle çıkarılamaz’ diyerek, Poyraz Ali’yi sivil araçla eğitim kurumuna götürmek istedi. Annesinden nasıl ayrılsın bu çocuk? Bakırköy’de yıllardır silahlı jandarma ve gardiyanlar eşliğinde gidip geliyordu. Askerlere de alışmıştı. Durumu bakanlığa yazdılar, bir buçuk aydır bekliyoruz. Çocuğun psikolojisi düşünülüyorsa, kurum insiyatif alamaz mıydı? Poyraz Ali için kazandığımız haklar için tekrar tekrar defalarca uğraşıyoruz. Hatıra defterini, kitaplarını alamadık. Şimdi ‘Silivri’ye gelin size verelim’ dediler. Çocuğumuz mağdur ediliyor. Poyraz Ali, ailesinin muhalif kimliği yüzünden cezalandırılıyor. Çocuğumuzun sağlık ihtiyaçlarını umursamadıkları ortada.”