Asayiş Şube ekipleri olayın ardından olayla bağlantısı olduğu yönünde bilgiye ulaştığı Ayhan Tevşi'yi gözaltına aldı. Tevşi, ısrarla olayla bir ilgisinin olmadığını iddia ediyordu. Polis, devam ettirdiği araştırmada Bülent Gencer'i de olağan şüpheliler arasına aldı. Olayla bağlantısına ulaşılamayan Ayhan Tevşi serbest kaldı. Tevşi, Gencer'in olay saatinde kendisiyle başka bir yerde olduğunu söyleyerek soruşturmanın dışına itti.

12 YIL SONRA DOSYA YENİDEN AÇILDI

Polis, cinayetle ilgili bir veriye ulaşamayınca dosyayı tozlu raflara kaldırdı. Cinayetten 12 yıl sonra Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği dedektifleri dosyayı tekrar raftan indirdi. 2005'teki çalışmalar tekrar gözden geçirildi. İlk iş olarak olay yerinde bulunan kovanla ilgili araştırma yapıldı. Mermi kovanı raporunda, tabancanın cinayetten 2 ay önce bir yaralama olayında kullanıldığı belirtiliyordu. Ekipler, bu bilginin peşinden gitti. Yaralama olayına karışan kişiler bulundu. Olaya karışanlardan biri, tabancayı Ayhan Tevşi'nin, bir arkadaşına vermek üzere kendisinden satın aldığını söylüyordu.

SON ARAYAN ZANLI ÇIKTI

Polis, olay yerine yakın bir büfede, Bülent Gencer'in telefon konuşmasına tanık olan bir kişiyi buldu. Bu kişi Gencer'in bir kişiyle buluşma üzerine konuşma yaparak büfeden ayrıldığını ifade etti. Cep telefonlarının HTS incelemesinde görüşme yaptığı kişinin Özkan Penzeroğulları olduğu belirlendi. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra Penzeroğulları vurulmuştu.

HEM KENDİNİ HEM KATİLİ KURTARMIŞ

Polise göre Ayhan Tevşi, 2005'te gözaltına alındığında yalan söylemişti. Olayla bir ilgisinin olmadığını söylerken, bir yandan da olay saatinde Bülent Gencer'in kendisiyle farklı bir yerde olduğunu söyleyerek Gencer'i kurtarmıştı.

TUTUKLANDILAR

Ulaşılan bu bilgiler üzerine Cinayet Büro ekipleri operasyon başlattı. Bülent Gencer, Ayhan Tevşi ve 3 kişi gözaltına alındı. Emniyette sorgulanan Gencer ve Tevşi, haklarındaki iddiaları kabul etmedi. Polis, Gencer'i katil zanlısı, Tevşi'yi de silahı temin eden kişi olarak adliyeye çıkardı. Gencer ve Tevşi haklarındaki suçlamalarla ilgili çıkarıldıkları adliyede tutuklanırken, 3 kişi serbest kaldı.

"YÜREĞİME SU SERPİLDİ"

Özkan Penzeroğulları'nın ağabeyi Özgür Penzeroğulları,yaptığı açıklamada, "Kardeşimi öldürenlerin 12 yıl sonra yakalanması yüreğime sus serpti. Belki kardeşimi geri getirmeyecek ama bu bizim acımızı biraz hafifletti. Bülent Gencer uzaktan akrabamız olur. Olaydan önce 15 gün boyunca Özkan'la beraber işe çıkmış, zaman zaman da yardımcı olma bahanesiyle dağıtım aracına binmişti. Bunu da gün bitiminde ne kadar para toplandığını öğrenmek için yapmış heralde. Olay gecesi de yanında olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

CİNAYET BÜRO POLİSİNE TEŞEKKÜR EDERİZ

Ağabey Penzeroğulları, "Sigaraları da alırdı ancak sattığı zaman seri numaralarından yakalanacağını düşündüğü için almadığını düşünüyoruz. Akraba olduğu için polisin çalışmalarından haberdardı, ona göre kendine yön verip kaçabilmiş. Zaten Gencer, olayın yaşandığı gün normal bir akraba gibi değil de kendini savunmaya gelen birileri gibi avukatı ile gelmişti. Olayın üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen ısrarla olayın aydınlatılması için çalışan polise teşekkür ediyoruz." dedi.

Sabah